Ви є тут

Дослідження явищ прецесії та нутації за допомогою саморобної дзиги

Українська

Дослідження явищ прецесії та нутації за допомогою саморобної дзиги

Теоретичні відомості:

Прецесія - явище обертання осі обертання тіла. Вікіпедія дає визначення прецесії як повільне (у порівнянні з періодом обертання тіла) зміщення осі обертання по конусу. Нутація - незначні коливання осі обертання під час обертання. Згідно із Вікіпедією, нутація - це рух твердого тіла, що обертається, який відбувається одночасно з прецесією і під час якого змінюється кут між віссю власного обертання тіла і віссю, навколо якої відбувається прецесія; цей кут називається кутом нутації.
Прецесійні та нутаційні рухи присутні і у осі обертання Землі, що призводить до низки цікавих ефектів та наслідків. Так, наприклад, наявні прецесійні рухи Землі з періодом приблизно 25796 років призводять до руху точки весняного рівнодення назустріч уявному річному руху Сонця та руху полюсів світу між зорями, внаслідок чого екваторіальні координати зір поступово змінюються.

Мета роботи:

Дослідити явища прецесії та нутації за допомогою саморобної дзиги. Виявити різноманітні залежності від конструкції дзиги.

Хід роботи:

1. Візьміть гарнозаточений олівець або ручку.
2. Зробіть 3 диски різних діаметрів з підручних матеріалів (наприклад, з щільного картону). Якщо немає змоги виготовити диски самостійно але є старі CD або DVD диски, можна використати їх.
3. Надягніть диск на олівець та розкрутіть його на білому листку. В результаті руху олівець чи ручка будуть залишати на листку сліди, які ми і будемо досліджувати.
4. Процес руху саморобної дзиги рекомендуємо записувати на відео на телефоні чи на фотоапарат, в залежності від можливостей.
5. Переглядаючи відео та сліди на листку визначте які руху відповідають прецесії, а які нутації.
6. Дослід повторіть мінімум 9 разів: для трьох різних положень дисків по висоті (знизу олівця, посередині та зверху) зробити досліди з трьома дисками різних діаметрів або маси (1, 2 та 3 CD або DVD диски) в кожному положенні по висоті.
7. Якщо 9-ти дослідів Вам здалося замало і Ви бажаєте експериментувати далі, пропонуємо внести деяку асиметрію в диски шляхом прикріплення маленького шматочку пластилину.
8. Зробіть висновки щодо проробленої роботи.