Задачі позначені грецькими літерами α та β, що відповідає молодшій та старшій групам.
αβ-7. Юпітер. У 2009 році в атмосферу Юпітеру врізалося ядро невідомої комети або астероїд. Під час потужного вибуху утворилася темна хмара, яка поступово розсмоктувалася за довготою під дією зональної атмосферної течії. З космічного телескопу Хабл було отримано декілька знімків Юпітеру в цей період.
Визначте швидкість видовження темної хмари на поверхні Юпітеру шляхом вимірювання довжини фрагментів зображень на 3-ох верхніх вирізках справа.
Знімки зроблені в одному й тому самому положенні хмари відносно центрального меридіану. Масштаб визначається за зображенням Юпітеру та відміченого на ньому фрагменті. Екваторіальний діаметр Юпітера дорівнює 143842 км.
α-8. Комета. У середині липня 2014 року автоматичний міжпланетний космічний апарат Розетта Європейського космічного агентства зробив відкриття, що ядро комети 67Р/Чурюмова-Герасименко - дводольне. 5 вересня апарат Розетта, провівши виміри, отримав значення альбедо комети 0,04 та максимальну довжину ядра - 4 км.
На окремих аркушах наведені знімки ядра комети, що обертається, які були отримані з інтервалом в 40 хвилин. На знімках вказана дата отримання зображень та кут повороту ядра відносно першого знімку. Використовуючи їх, визначте період обертання комети та побудуйте криву блиску за цими знімками. Вважати альбедо однаковим по всій поверхні комети.
Згідно з даними НАСА, розрахункові відстані в цей момент були наступні:
де a та b є константами, які необхідно визначити за даними спостережень певної кількості галактичних нових з просторово розділеними оболонками, t2 - темп зниження блиску, тобто час (в добах), за який блиск нової впаде на 2 зоряні величини порівняно з величиною в максимумі блиску. t2 визначається з графіку кривої блиску нової.
8.1. Використовуючи дані з таблиці 1 визначте постійні a та b в рівнянні (1). Результати розрахунків занесіть до таблиці 1а. Для визначення констант a та b використовуйте шаблон Рис. 1а.
8.2. Використовуючи отримані результати і фотометричні дані нової, яка спалахнула в галактиці NGC 4214, визначте відстань до цієї галактики. Фотометричні дані нової наведені в таблиці 2. Для побудови кривої блиску використовуйте шаблон Рис.2а.
Дані таблиці 1:
1-й стовпчик - номер нової;
2-й - час максимуму блиску нової T0, в юліанських днях (JD);
3-й - видима зоряна величина нової в максимумі блиску, mVmax;
4-й - темп зниження блиску, тобто час (в добах), через який блиск нової впаде на 2 зоряні величини порівняно з величиною в максимумі блиску;
5-й - кутовий радіус оболонки нової, що розширюється, &thete; (в кутових секундах);
6-й - час вимірювання радіусу оболонки нової, Т, в юліанських днях (JD);
7-й - швидкість розширення оболонки нової, v, в км/с;
8-й - міжзоряне поглинання в напрямку наднової, AV.
Дані таблиці 2:
1-й стовпчик - час спостереження нової в юліанських днях (JD);
2-й - видима зоряна величина нової.
Коментарі
В умові восьмої задачі для альфи пункти задачі мають індекс 7. Щось тут не так із буквами та цифрами
Дякую Подивлюся, підредагую.